Nagrody Czarodziejskiego Drzewa 2016

13. Święto Drzewa pod hasłem „Czytamy drzewom” już za nami. Sadziliśmy drzewa i czytaliśmy drzewom – nie tylko na szkolnych akademiach, ale także w lasach, ogrodach i parkach. Utwory literackie czytały dzieci, rodzice, nauczyciele, leśnicy, aktorzy i przedstawiciele władz samorządowych. Wspólnie szukaliśmy związków pomiędzy naturą a literaturą i podejmowaliśmy różnorodne działania na rzecz sadzenia i ochrony drzew.

Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób wzrasta nie tylko zalesienie i zadrzewienie kraju ale także świadomość ekologiczna zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. W minionej 13. edycji Święta Drzewa posadziliśmy kolejnych blisko 35 000 drzew. Od początku programu dzięki  zaangażowaniu ponad 620 000 osób posadziliśmy blisko 780 000 drzew.

Statuetki. Fot.T.PikułaSerdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom 13. edycji programu Święto Drzewa, który już na stałe wpisał się do kalendarza imprez ekologicznych. Co roku dosadzamy nowe drzewa i otaczamy opieką już posadzone.  Zapraszamy do współpracy lokalne samorządy, placówki oświatowe, nadleśnictwa, firmy i osoby prywatne, co sprzyja zacieśnianiu więzi społecznych i owocuje wspólnymi działaniami na przyszłość. Nadesłane przez uczestników sprawozdania i zdjęcia pokazują niesłabnący zapał i wielkie zaangażowanie na rzecz sadzenia i ochrony drzew – podkreśla Jolanta Migdał, koordynatorka programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Program Święto Drzewa realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku to szeroka edukacja na temat roli drzew w adaptacji do zmian klimatu, twórcza współpraca i działania praktyczne – ochrona i sadzenie drzew. Co roku najbardziej aktywnych uczestników programu Klub Gaja nagradza statuetkami Czarodziejskiego Drzewa. W tym roku komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów konkursu Czarodziejskiego Drzewa:

Laureaci Czarodziejskiego Drzewa 2016:

 1. Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim Publiczne Gimnazjum ( woj. opolskie) – za posadzenie 4500 sosen w lesie przy trasie Opole – Namysłów w Nadleśnictwie Kup.
 2. Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski (woj. wielkopolskie)za posadzenie 2000 drzew w nowo tworzonym Parku 600-lecia i w ogrodach mieszkańców oraz szeroką współpracę, w szczególności z Nadleśnictwem Antonin i Szkołą Podstawową nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim.
 3. Przedszkole w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku ( woj. zachodniopomorskie) za zaproszenie do głośnego czytania utworów literackich o drzewach rodziców, nauczycieli, strażaków, policjantów, bibliotekarzy, pracowników kultury i samorządowców oraz wspólne sadzenie drzew.
 4. Szkoła Podstawowa im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Koziegłowach (woj. wielkopolskie) – za różnorodne działania wokół drzew, leśne czytanie i pomysł stworzenia rodzinnych zielników.
 5. Przedszkole „Pod Zielonym Listkiem” w Świerklańcu (woj. śląskie) za różnorodne działania w ramach programu Święto Drzewa oraz zaangażowanie rodzin przedszkolaków do sadzenia drzew w przydomowych ogródkach.
 6. Przedszkole nr 19 im. Jana Brzechwy w Ostrowcu Świętokrzyskim (woj. świętokrzyskie) – za szeroką współpracę w ramach Święta Drzewa oraz zaproszenie rodzin przedszkolaków do udziału w Rodzinnym Konkursie Plastycznym „EKO drzewo” i Pikniku Rodzinno-Ekologicznym.
 7. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Drwini Przedszkole Samorządowe ( woj. małopolskie) – za różnorodne działania w ramach programu „Święto Drzewa” oraz czytanie pod drzewami bajek i baśni z książeczek przynoszonych przez dzieci.
 8. Przedszkole Publiczne nr 21 w Ostrowcu Świętokrzyskim(woj. świętokrzyskie) – za wieloletnią realizację programu Święto Drzewa oraz zaproszenie rodziców do czytania na głos utworów literackich o drzewach swoim dzieciom.
 9. Publiczna Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego w Wąsoszu(woj. dolnośląskie) za różnorodne działania i szeroką współpracę w ramach programu Święto Drzewa oraz pomysł konkursu poetyckiego pod hasłem „Magiczne Drzewo”.
 10. Szkoła Podstawowa Sportowa nr 272 w Warszawie(woj. mazowieckie) – za różnorodne działania w ramach programu Święto Drzewa oraz zorganizowanie happeningu z okazji Święta Drzewa na ulicach Mokotowa.
 11. Przedszkole nr 244 „Niegocińskie Skrzaty” w Warszawie (woj. mazowieckie) – za różnorodne działania w ramach programu Święto Drzewa oraz stworzenie poradnika „Jak dobrze posadzić drzewo”.

Dodatkowo Klub Gaja nagrodził wieloletnich uczestników i partnerów programu Święto Drzewa wyróżnieniami:

Laureaci Złotego Czarodziejskiego Drzewa 2016:

Nadleśnictwo Zawadzkie – za konsekwentną i wieloletnią realizację programu Święto Drzewa.

Laureaci Kryształowego Czarodziejskiego Drzewa 2016:

 1. Lasy Państwowe – za 13 lat Partnerstwa strategicznego Programu Święto Drzewa.
 2. LeasePlan Fleet Management (Polska) Sp. z o.o. – za wieloletnie wspieranie programu Święto Drzewa.
 3. Miasto Stołeczne Warszawa – z wieloletnie wsparcie organizacji inauguracji Święta Drzewa w stolicy Polski oraz wspólne sadzenie drzew.

Rozdanie nagród odbędzie się 10. października 2016 roku, w Bibliotece Narodowej w Warszawie podczas inauguracji 14. edycji programu Święto Drzewa. Gratulujemy!

Konkurs Czarodziejskie Drzewo prowadzony jest w ramach programu Święto Drzewa Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Biblioteka Narodowa, Uniwersytet Śląski, Miasto Katowice, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Czarodziejskie Drzewo, Konkursy, Święto Drzewa i otagowano jako , , , , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
 • Polub nas na Facebook

  Facebook Pagelike Widget