Pegazy rozdane!

Laureaci Nagrody Pegaza 2016 przyznawanej przez Klub Gaja za szczególne osiągnięcia w konkursie „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” zostali wyłonieni. W zbiórce makulatury w roku szkolnym 2015/2016 wspólnie zebraliśmy ponad 380 ton tego surowca. W akcji wzięło udział ponad 100 szkół a także firmy i osoby prywatne. W konkursie wzięli udział wszyscy, którzy przesłali wypełniony formularz konkursowy. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

Akcja  Zbieraj makulaturę, ratuj konie to próba zmiany postaw człowieka do otaczającego go świata, szczególnie kurczących się zasobów naturalnych planety, a także pobudzanie wrażliwości na los zwierząt i naturalnej chęci pomocy potrzebującym. Uczestnicy akcji  segregując odpady dbają o środowisko naturalne i pomagają potrzebującym zwierzętom – przeznaczonym na rzeź, chorym i zaniedbanym. Dzięki akcji w ostatniej edycji wsparliśmy leczenie i utrzymanie koni Klubu Gaja: Pegaza, White Lady, Buby, Kasi, Premiery, Samsona, Sugara, Drumli i Normana.

Laureatami Nagrody Pegaza 2016 są:

I Kategoria – za największą ilość makulatury:

 1. Zespół Szkół nr 3 w Zamościu, Szkoła Podstawowa nr 3 i Gimnazjum nr 3 za uzbieranie 19 ton 815 kg makulatury.
  2. Zespół Szkół nr 1 w Legionowie
  za uzbieranie 14 ton 203 kg makulatury.
  3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. T. Kościuszki w Zamościu za uzbieranie 12 ton 570 kg makulatury.

II Kategoria – za najciekawsze przeprowadzenie działań:

1. Firma Accenture Poland za zorganizowanie zbiórki makulatury we wszystkich oddziałach firmy w oraz kiermasz produktów ekologicznych.
2. Przedszkole Miejskie nr 20 z Bytomia za szereg akcji towarzyszących zbiórce makulatury m.in. za zorganizowanie kiermaszu świątecznego, ozdób i kartek z wykorzystaniem materiałów ekologicznych wykonywanych własnoręcznie przez przedszkolaków i nauczycielki.
3. Publiczna Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego z Wąsosza za zorganizowanie szeroko zakrojonej akcji informacyjnej o zbiórce na terenie całej wsi Wąsosz i innych sąsiadujących wsiach, co bezpośrednio wpłynęło na ilość zebranej makulatury – ponad 5 ton.

III Kategoria – za współpracę i zaangażowanie największej ilości uczestników:

1. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy z Oleśnicy za zaangażowanie lokalnych mediów: Gazety Oleśniczanin, Radia RMF MAXX, firmy Amazon, Urzędu Miasta – Wydział Ochrony Środowiska, Nadleśnictwa Oleśnica i sklepów Żabka w Oleśnicy.
2. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach za zaangażowanie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody, firmy P.P.H.U. TRANS-KOKS Skup Złomu i Skład Opału Krzysztof Papajewski, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bobolicach, Biblioteki Szkolnej, pracowników obsługi szkoły, Bobolickich Wiadomości Samorządowych, mieszkańców Bobolic oraz rodziców.
3. Zespół Szkół w Krzywiniu za zaangażowanie w akcję mieszkańców gminy, lokalnej prasy powiatu, Urzędu Gminy, sklepów gminnych. Akcja prowadzona przez Zespół Szkół w Krzywiniu została poszerzona o hasło „Segregujemy śmieci – ratujemy konie”!.

Wyróżnienia w formie dyplomu:

 1. Szkoła Podstawowa nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego z Warszawy za zaangażowanie i zebranie prawie 5 ton makulatury.
 2. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Szczytnie za zorganizowanie konkursu plastycznego „Mój przyjaciel koń” przy współpracy z TOZ oddział w Szczytnie skierowanym do miejskich przedszkoli.
 3. Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Starej Niedziałce za zorganizowanie szeregu spotkań czytelniczych i zajęć z biblioterapii pt. „Konik” oraz „Konie moja pasja”, konkursu plastycznego i czytelniczego, a także kiermaszu sałatek i surówek na rzecz pomocy koniom..
 4. Szkoła Podstawowa nr 6 z Kalisza za dodatkowe działania w postaci kiermaszu ciast, sałatek i wyplatania koszyków z makulatury.
 5. Zespół Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem za zintegrowane podejście do tematu zbiórki makulatury: „Chroniąc przed wycinką lasy, ratujemy nie tylko drzewa lecz cały ekosystem”.

Uroczyste wręczenie nagród wszystkim laureatom odbędzie się 10 października 2016 roku podczas inauguracji 14. edycji Święta Drzewa w Bibliotece Narodowej w Warszawie. W tym roku statuetki Pegaza są szczególne, bo zostaną przygotowane przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 z Sosnowca. Właśnie w Sosnowcu pracują konie terapeuci: Parkur i Laser, hucuły uratowane m.in. dzięki akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Wszyscy uczestnicy w akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” otrzymają Dyplom-Podziękowanie.

Klub Gaja może pomagać koniom, wspierać ich leczenie i utrzymanie także dzięki hojności ofiarodawców przekazujących darowiznę oraz 1% podatku dla Klubu Gaja (KRS 0000120069). Uratowaliśmy już 60 koni skazanych na rzeź, chorych, wymagających opieki lub takich, którymi właściciele nie mogli się dłużej opiekować. Są zadbane i potrzebne.

 

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Konkursy, Zbieraj makulaturę, ratuj konie i otagowano jako , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
 • Polub nas na Facebook

  Facebook Pagelike Widget