Klub Gaja w „Inspiratorze obywatelskim”

„Święto Drzewa” program Klubu Gaja został opisany w „Inspiratorze obywatelskim” Instytutu Spraw Publicznych  jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie edukacji ekologicznej. Wydawnictwo może trafić do wszystkich publicznych bibliotek w kraju, a przykłady w nim zawarte będą promowane w Polsce i na świecie.

Publikacja jest rezultatem m.in.  eksperckiego seminarium o  nieformalnej edukacji obywatelskiej, które odbyło się w maju ubiegłego roku w Warszawie. Pełny tytuł książki to „Inspirator obywatelski – przewodnik po metodach nieformalnej edukacji obywatelskiej w bibliotekach publicznych i nie tylko…”.  Publikacja została przygotowana z myślą o bibliotekarzach i przedstawicielach organizacji pozarządowych, dla których kształtowanie postaw obywatelskich i integracja lokalnej społeczności są priorytetem. Dobre praktyki z „Inspiratora”, a wśród nich „Święto Drzewa” Klubu Gaja mogą być inspiracją dla bibliotek do realizowania autorskich projektów, które ożywią społeczność lokalną.

W wypadku tych najważniejszych adresatów „Inspiratora obywatelskiego” trzeba zaznaczyć, że w 2010 roku ogólnopolska inauguracja programu „Święto Drzewa” (która organizowana jest co roku 10 października) odbyła się w Warszawie – w Bibliotece Narodowej oraz w Katowicach – w Bibliotece Śląskiej.

Niezaprzeczalnym walorem „Święta Drzewa” Klubu Gaja jest możliwość pozyskiwania bardzo zróżnicowanych partnerów,  jasność przekazu: sadzenie drzew jest najprostszym sposobem przeciwdziałania zmianom klimatycznym na Ziemi.

Program realizowany jest od ośmiu lat, z roku na rok liczba jego odbiorców oraz sadzonych drzew wzrasta, a od kilku lat nadsyłane do Klubu Gaja sprawozdania pozwalają na określenie dobrych praktyk programu wypracowanych przez samych jego uczestników. A są to m.in.: placówki oświatowe, spółdzielnie mieszkaniowe, różnorodne organizacje społeczne, urzędy miast, gmin i powiatów, instytucje kultury, a przede wszystkim nadleśnictwa, ponieważ partnerem strategicznym święta są  Lasy Państwowe. Święto Drzewa bierze udział w Kampanii Miliarda Drzewa UNEP – ONZ oraz w Partnerstwie dla Klimatu – Ministerstwo Środowiska.

Przykłady dobrych praktyk dla „Święta Drzewa” znajdują się na: http://www.klubgaja.pl/_pliki/dobre_praktyki_swieto_drzewa.pdf

Zainteresowani  otrzymaniem bezpłatnych egzemplarzy „Inspiratora obywatelskiego” mogą zarejestrować się za pośrednictwem formularza na stronie: www.isp.org.pl

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget