Buk Anton. Fot. Klub Gaja / T.Pikuła

Od Antona do Antonka

Klub Gaja oraz Szkoła Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi im. Fryderyka Chopina serdecznie zapraszają na happening „Od Antona do Antonka” inaugurujący 14. Święto Drzewa w Katowicach. Wydarzenie odbędzie się 25 października (wtorek) o godz. 11.00 pod bukiem Antonem na Placu pod Lipami w dzielnicy Giszowiec. To wspaniałe drzewo posadzone ponad 100 lat temu obumiera. Oddając hołd weteranowi posadzimy także małego buka Antonka.

Buk Anton. Fot. Klub Gaja / T.PikułaDla mieszkańców Giszowca buk Anton to ważne drzewo. Przy nim spotykają się matki z dziećmi, młodzież, seniorzy. Jego imię nawiązuje do budowniczego giszowieckiego osiedla – ogrodu Antona Uthemanna. Jeszcze pięć lat temu drzewo zajęło drugie miejsce w plebiscycie Klubu Gaja – Drzewo Roku, na najbardziej niezwykłe drzewo w kraju. Pomimo tego iż, buk Anton swoją świetność ma już za sobą, to nadal inspiruje mieszkańców.

Anton, tak jak inne sędziwe drzewa – weterani, spełnia ważną rolę społeczną. Jest świadkiem naszej historii. Takie drzewa stanowią nie tylko cenne dziedzictwo przyrodnicze ale także kulturowe. Tym różnią się od zabytków kultury materialnej, że nie jest możliwa ich rekonstrukcja. Dlatego nie powinniśmy ich wycinać tylko zostawiać i dbać o nie. Martwe drzewa są pełne życia – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Podczas inauguracji Święta Drzewa na Giszowcu – weteran buk Anton symbolicznie doczeka się swego następcy Antonka, którego zasadzimy wspólnie wraz z zaproszonymi gośćmi m.in. przedstawicielami Miasta Katowice, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Zakładu Zieleni Miejskiej, Miejskiego Domu Kultury „Szopienice – Giszowiec”. Inaugurację uświetni happening „Od Antona do Antonka” z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Katowicach.

Buk Anton. Fot. Klub Gaja.Wydarzenie poprzedzą warsztaty przyrodnicze zorganizowane przez Klub Gaja. Podczas uroczystości Święta Drzewa uczniowie w kolorowym, leśnym korowodzie przejdą do Parku pod Lipami i wraz z zaproszonymi gośćmi będą sadzić drzewko bukowe „Małego Antonka”, następcę słynnego w całej Polsce buka ANTONA. Na dzień dzisiejszy ten pomnik przyrody bardzo „choruje” i nie wiadomo jaki będzie jego dalszy los. Jednak, my jesteśmy dobrej myśli i wierzymy, że nasze ponad stuletnie, historyczne drzewo „zobaczy” swojego małego następcę. A może odkryje przed nami jakieś nieznane tajemnice? – mówi Barbara Mańdok, nauczycielka i koordynatorka Święta Drzewa w Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach.

Dzięki programowi Klubu Gaja Święto Drzewa z roku na rok grono przyjaciół drzew jest coraz większe, a krajobraz wielu miejscowości pięknieje. Dzięki programowi Święto Drzewa ponad 620 tysięcy osób posadziło już ponad 780 tysięcy drzew. Każdy może się do niego przyłączyć! Możemy działać, posadzić drzewo czy krzew, zorganizować na ten temat happening, festyn i zaprosić członków społeczności do wspólnego świętowania. Dla drzew. Tegorocznym przesłaniem programu jest hasło „Święto Drzewa – wśród pól”. W ten sposób zachęcamy do sadzenia rodzimych gatunków krzewów i drzew. Posadzone w na polach, miedzach, w pasach przydrożnych czy w parkach, ogrodach zapewnią pożytki dla pszczół oraz pokarm dla ptaków i innych zwierząt.

Zadanie „Święto Drzewa w Katowicach” finansowane jest z budżetu Miasta Katowice. W ramach wydarzenia Klub Gaja współpracuje ze Szkołą Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi im. Fryderyka Chopina w Katowicach, Zakładem Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Program Święto Drzewa objęty jest Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego i Wojewody Śląskiego. Partnerami Strategicznymi są Lasy Państwowe oraz LeasePlan Fleet Management Polska. Partnerzy to Troton i Eco Service.

Więcej informacji :

www.klubgaja.pl

Na zdjęciu Buk Anton. Fot. Klub Gaja / T.Pikuła.

Ten wpis umieszczono w kategorii Newsy, Święto Drzewa, Wydarzenia i otagowano jako , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget