Święto Drzewa na Giszowcu!

Ponad 100-letni buk Anton z Giszowca, który obumiera, ma nowego przyjaciela. Tuż obok niego zasadzono wczoraj młodego 10-letniego buka Antonka. Klub Gaja, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 51 i Przedszkola Miejskiego 59, zaproszeni goście i mieszkańcy świętowali jego urodziny. O Antonku śpiewano piosenki, dla niego i starego Antona tańczono. Ta niecodzienna lekcja w plenerze o przyrodzie i historii była inauguracją 14. Święta Drzewa w Katowicach.

Stary buk Anton, nazwany imieniem budowniczego giszowieckiego osiedla – ogrodu Antona Uthemanna, jest dla mieszkańców symbolem dzielnicy. To niezwykłe drzewo zajęło drugie miejsce w plebiscycie Klubu Gaja – Drzewo Roku 2011. Internauci z całej Polski docenili jego wspaniała historię. Niestety Anton zaczął obumierać. Mieszkańcy toczyli o niego intensywną walkę. Leczono go, aplikowano mu zastrzyki. Nie udało się.

Drzewo usycha, chcemy jednak, aby miało następcę i dlatego sadzimy małego buczka – mówiła Barbara Mańdok, nauczycielka z Szkoły Podstawowej nr 51. Mały Antonek będzie mógł rosnąć u boku Antona, przypominając o jego świetności. Z każdym rokiem, tak jak on, stawać się świadkiem historii mieszkańców dzielnicy.

Wydarzenie „Od Antona do Antonka” rozpoczęło się przemarszem dzieci na Plac pod Lipami. W kolorowych strojach, z pracami plastycznymi i ogromnymi olejnymi obrazami Antona korowód przybył pod drzewa.

Nasza szkoła w zeszłym roku zorganizowała spotkanie z malarzami z Grupy Janowskiej. Siedmiu artystów pracowało z naszymi dziećmi. Malowano obrazy dotyczące naszej dzielnicy Giszowca. Dzisiaj przynieśliśmy na Święto Drzewa nasze wymalowane buki Antony na ogromnych blejtramach – dodaje Barbara Mańdok.

Prowadzący imprezę Jacek Bożek z Klubu Gaja dodał – Mam nadzieję, że zachowamy Antona jako Drzewo Weterana i nie zostanie on usunięty z przestrzeni tego niezwykłego miejsca. Uczmy szacunku do przemijania i znaczenia każdego elementu przyrody, krajobrazu i tradycji.
Uczestnicy wydarzenia utworzyli krąg wokół drzew. Podczas wspólnego happeningu dla drzew śpiewano piosenki i tańczono. Dzieci przemawiały – Małe i duże, liściaste i iglaste, te które rosną w gęstym lesie i te które rosną samotnie na giszowieckim rynku, wszystkie są jednakowo potrzebne i ważne, i wszystkie mogą być dzisiaj zagrożone! Zapamiętajcie: drzewo najlepszym przyjacielem człowieka!

Finałem wydarzenia było wspólne zasadzenie małego Antonka przez dzieci i nauczycieli, mieszkańców oraz zaproszonych gości m.in. Krystynę Czubiak – dyrektorkę SP nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi im. Fryderyka Chopina, Jolantę Pikurę – dyrektorkę Przedszkola Miejskiego nr 59, Agatę Deżakowską z Urzędu Miasta Katowice, Magdalenę Biek i Annę Lachowską z Zakładu Zieleni Miejskiej, Grzegorza Augustyna – przewodniczącego Rady Jednostki Pomocniczej nr 17 Giszowiec, Aleksandra Panek – dyrektora Gimnazjum nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej, Annę Tarkowską z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Zadanie „Święto Drzewa w Katowicach” finansowane jest z budżetu Miasta Katowice.

Program Święto Drzewa objęty jest Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego i Wojewody Śląskiego. Partnerami Strategicznymi są Lasy Państwowe oraz LeasePlan Fleet Management Polska. Partnerzy to Troton i Eco Service.

Zobaczcie i polubcie nasz album na faceboook  >>>>> 

Media o wydarzeniu:

Polskie Radio Ktowice  >>>>>  
Dziennik Zachodni Katowice  >>>>>
Polskie Radio Katowice  >>>>>
Dziennik Zachodni Katowice  >>>>>
Gazeta Wyborcza Katowice  >>>>>
Nasze Miasto Katowice  >>>>> 
Portal Silesion.pl  >>>>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Czarodziejskie Drzewo, Święto Drzewa, Wydarzenia i otagowano jako , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget