Podczas wydarzenia „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody”, 25 września br. w ogrodzie Przedszkola w Bierzwniku Klubu Gaja wraz z dziećmi, społecznością przedszkola, żłobka i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich, władzami gminy, urzędnikami, przedsiębiorcami, strażakami, leśnikami, podopiecznymi DPS-u w Kolsku posadzili ponad 600 roślin. Dzieci wspólnie z edukatorkami i edukatorami Klubu Gaja zrobił budki lęgowe i domki dla ptaków, owadów, wiewiórek i jeży. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą współpracę i niesamowitą atmosferę!
Przedszkole w Bierzwniku od 17 lat współpracuje z Klubem Gaja. To niezwykła placówka, która potrafi zaangażować rodziców, mieszkańców, samorząd i firmy do współpracy i udziału w realizowanych projektach takich jak Święto Drzewa Klubu Gaja. Tym razem, w przedszkolnym ogrodzie, w ramach drugiej edycji projektu „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody”, przedstawiciele Klub Gaja wspólnie ze społecznością przedszkola i mieszkańcami posadzili 611 roślin m.in. drzewa i krzewy owocowe: śliwy, grusze, jabłonie, wiśnie, porzeczki, maliny, agresty, borówki oraz założyli rabaty z roślinami bylinowymi i cebulowymi, trawami i krzewami ozdobnymi. Do pomocy dzieciom przybyła naprawdę duża i różnorodna ekipa!
Agnieszka Nowak, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich, witając gości mówiła – „Nasze serca biją dzisiaj na zielono! Serdecznie witam Klub Gaja i przyjaciół naszego przedszkola, którzy nie pozostają obojętni gdy prosimy o wsparcie – wójcinę Gminy Bierzwnik i pracowników Urzędu Gminy, leśników z Nadleśnictwa Bierzwnik, dyrektorkę Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej Bierzwnik i zaprzyjaźnionych strażaków, podopiecznych i wicedyrektorkę Domu Pomocy Społecznej w Kolsku, przedsiębiorców z terenu gminy i rodziców, którym zawdzięczamy prace koparkami, żyzną ziemie i zrębki! Witam wychowawczynie, w szczególności zaangażowane w ten projekt – koordynatorkę Sylwię Szurzyńską i ogrodniczki Magdalenę Borowską, Renatę Wieczorek, Edytę Krawczyk, Kamilę Suchecką oraz panie woźne i opiekunów, i oczywiście nasze przedszkolaki – grupę Pszczółek, Motylków, Sówek i Misiaków”.
Mariusz Sieniuć, komendant OSP Bierzwnik, komentował – „Dzisiaj wozem strażackim przyjechało trzech strażaków. Nalewamy wodę dla dzieciaków, żeby mogły podlewać drzewka i inne rośliny, bo lubimy pomagać!”. Honorata Biskupska, wicedyrektorka DPS-u w Kolsku, dodała –„Pomagamy w ściółkowaniu, układaniu kartonów, ściółkowaniu zrębkami i podlewaniu. Razem z trzema mieszkańcami przyjechała też nasza terapeutka”. Andżelika Jesionowska z Nadleśnictwa Bierzwnik, mówiła – „Współpracujemy z dziećmi od lat. Dla nas ważne jest to, że sadzimy gatunki miododajne. Często pamiętamy o dużych zwierzętach, a zapominamy o tych najmniejszych, które są bardzo ważne, jak pszczoły i czy inne owady. Idea budowania domków dla różnych zwierząt przyczynia się do aktywnej edukacji. Widać, że mamy zapał i chęć do współpracy”.
Agnieszka Cieślak, wychowawczyni klasy 3a ze Szkoły Podstawowej w Bierzwniku, mówiła – „Przyszliśmy pomóc. Dzieci bardzo chętnie pracują. Bardzo są zadowolone i świadome tego co robią i dlaczego”. Gracjan, uczeń klasy 3, dodał –„ Ogólnie lałem wodę na kartony, budowałem budkę dla małych ptaków, a teraz ściółkuję, żeby rośliny nie wysychały i żeby nie rosły chwasty”; Alan, kolega z klasy, wyjaśniał –„Sadziłem rośliny, podlewałem i ściółkowałem. Chciałbym mieć taką rabatę w domu. Mam mały ogródek. Ja i mama mamy osobne ogrody. Mam w nim kwiaty i pomidory koktajlowe”.
Sylwia Szurzyńska, koordynatorka Święta Drzewa w Przedszkolu w Bierzwniku, podsumowując wydarzenie powiedziała – „Bardzo cieszymy się, że bierzemy udział w tym projekcie. Nasz ogród o każdej porze roku będzie nam przypominał o współpracy z Klubem Gaja, rodzicami i przedsiębiorcami. Gdy drzewa i krzewy podrosną i uda nam się zrobić przetwory z sadu i jagodowanika, to przy następnym spotkaniu będziemy je razem kosztować”.
Podczas wydarzenia przedszkolaki i dzieci ze Szkoły Podstawowej wzięły udział w warsztatach budowy budek lęgowych i domków dla ptaków, owadów, wiewiórek i jeży. Schronienia dla zwierząt posłużą dzieciom do edukacji i obserwacji przyrody.
Wydarzenie odbyło się w ramach drugiej edycji projektu „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody” dofinasowanej ze środków Fundacji Drzewo i Jutro oraz Funduszu Partnerstwa w ramach Green Print, LLC Program Clean AdvantageTM.
ZOBACZ FOTO RELACJĘ NA FACEBOOKU >>>