Jabłonie rajskie, rabaty i kule kwietne w Katowicach

W tym roku, Święto Drzewa w Katowicach, odbyło się w ogrodzie Szkoły Podstawowej nr 2 w centrum miasta. Podczas wydarzenia edukatorzy/ki Klubu Gaja wspólnie uczennicami i uczniami szkoły, przedszkolakami z Miejskiego Przedszkola nr 67 w Oddziałami Integracyjnymi oraz zaproszonymi gośćmi – przedstawicielkami Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii posadzili dwie rajskie jabłonie i jarzęba pospolitego. Dla blisko 70 dzieci i młodzieży przygotowano gry i warsztaty ekologiczne.

Wydarzenie rozpoczęło się przywitaniem gości i wręczeniem Podziękowań za współpracę w ramach 21. Święta Drzewa dla gospodarzy –  Szkoły Podstawowej nr 2  oraz Certyfikatu Partnera dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Uczestników zaproszono do wspólnego sadzenia dwóch jabłoni rajskich i jarzęba pospolitego.

Barbara Buk, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr.5 w Katowicach, mówiła – „Bardzo się cieszę, że możemy współpracować i po raz kolejny gościć Klub Gaja w naszej placówce. Cieszę się, że nasi uczniowie są zaangażowani i zadowoleni, bo słyszę cały czas, że to super sprawa! Wokół szkoły wyrosną przepiękne drzewa, a na grządkach kwiaty i zioła. Myślę, że nasza praca zaowocuje w przyszłości młodych ludzi. Będą dbać o środowisko i swoje otoczenie”.

Blanka Romanowska, dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Środowiska Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – „Metropolia po raz pierwszy bierze udział w Święcie Drzewa, myślę że nie ostatni. Gratulujemy, bo to wspaniałe wydarzenie. Widzę, że cieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci w różnym wieku, przedszkolaków i starszych dzieci. Warto wziąć udział w takim świecie, bo to rzeczywiście jest praktyczna i zaangażowana edukacja”.

Przedszkolaki  grały w plenerowe domino z obrazkami drzew, krzewów i zwierząt. Uczennice i uczniowie klas 3a i 3b lepili kule kwietne. Praca przyniosła im wiele radości, choć na początku też obaw, bo na co dzień nie bawią się ziemią czy gliną. Dzieci odnawiały też ogródek kwietny. Zrobiły podwyższone rabaty, wyściółkowały je kartonami i kawałkami drewna, wsypały ziemię. Potem posadziły m.in. tymianki, kocimiętki, szałwie, kukliki, pierwiosnki i jeżówki purpurowe. Starsza klasa 7a zmontowała budki lęgowe dla ptaków typu A i B oraz domki dla owadów.

 „Zabawa jest świetna. Dużo się uczymy. Obcujemy z naturą ale też robimy coś dla siebie, bo sadzenie drzew to nasza przyszłość. Najmłodsi grają w domino, poznają nowe drzewa, krzewy i zwierzęta. Uczą się nowych sytuacji i zachowań ekologicznych. Od 20 lat bierzemy udział w Święcie Drzewa. Co roku sadzimy drzewa. Jesteśmy przedszkolem z centrum miasta i to dla nas duże wyzwanie. Jest to możliwe dzięki Spółdzielni, z którą ustalamy coroczne nasadzenia”  – Urszula Macioł – Kisiel, wychowawczyni z Miejskiego Przedszkola nr 67 w Oddziałami Integracyjnymi.

Anna Jakubiak, wychowawczyni klasy 3b, – „Warsztaty lepienia kul bardzo podobały się uczniom. Dzieci nie mogą się doczekać kiedy wyrosną z nich kwiaty. Na wiosnę, kule znajdą miejsce w donicach w klasie albo na zewnątrz szkoły w dużych donicach. Na pewno będziemy je obserwować”.

Święto Drzewa w Katowicach  2023

Patronat Honorowy – Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa
Partner –
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Współpraca – Miasto Katowice, Fundusz Partnerstwa w ramach Green Print, LLC Program Clean AdvantageTM.

 

ZOBACZ FOTO RELACJĘ NA FACEBOOKU >>>

https://publicystyka.ngo.pl/swieto-drzewa-w-katowicach

https://portalkomunalny.pl/swieto-drzewa-w-katowicach-545927/

https://mojekatowice.pl/i,swieto-drzewa-w-katowicach-sadzenie-drzew-warsztaty-ekologiczne-juz-2-pazdziernika,200274,905028.html

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget