„Twarzą w pień” czyli Tree Hunter u Słowianina

Wczoraj (9.02) Tree Hunter z Wielkiej Brytanii Rob McBride – reporter współpracujący m.in. ze stacją BBC oraz ambasador ochrony starych drzew – promując konkurs Europejskie Drzewo Roku 2015, odwiedził „Słowianina” w Dębinie. Polski dąb zwyciężył w konkursie Drzewo Roku 2014 Klubu Gaja i tym samy zapewnił sobie miejsce w finałowej 14. międzynarodowego plebiscytu.

Na spotkanie z Tree Hunterem licznie przybyli mieszkańcy Dębiny, a także burmistrz i wiceburmistrz miasta i gminy Jelcz-Laskowice, przedstawiciele: Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Grodu Jelcz-Laskowice, grupy rowerzystów „Rowerem przez Jelcz”, Koła Gospodyń Wiejskich, Klubu Gaja oraz mediów.

Rob McBride został uroczyście przywitany przez przedstawicieli lokalnych władz. Na tę okoliczność oddany został także honorowy wystrzał z armaty. Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało natomiast lokalny przysmak – ciasteczka „Słowianki”. Po przywitaniu nastąpiło oficjalne mierzenie Słowianina przez Tree Huntera. Takiego dębu nikt się nie powstydzi – mierzy 7,5 metra w obwodzie, co świadczy o jego sędziwym wieku. Według lokalnych mieszkańców drzewo liczy sobie około 450 lat.

Rob McBride był zachwycony polskim dębem a także słynną polską gościnnością i serdecznym przyjęciem. Tree Hunter apelował abyśmy dbali o drzewa, które mają dużą wartość dla lokalnych społeczności i są dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym każdego kraju. Zachęcał także do spojrzenia na drzewa jak na dzieła sztuki stworzone przez samą naturę.

Niech drzewo docenione w kraju zostanie docenione także w Europie. W imieniu własnym oraz mieszkańców gminy Jelcz-Laskowice chciałbym gorąco zachęcić wszystkich Polaków i patriotów do głosowania na dąb Słowianin z Dębiny w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2015. Dąb symbolizuje siłę, wielkość i moc! – apelował pod drzewem Bogdan Szczęśniak, burmistrz miasta i gminy Jelcz-Laskowice.

Dotychczas internauci z całej Europy oddali w konkursie blisko 65 tysięcy głosów. Dąb Słowianin obecnie plasuje się na szóstym miejscu w plebiscycie. Po korzeniach depcze mu angielski Wielki Dąb, w którym według legendy ukrywał się sam Robin Hood. Na prowadzenie wyszły estoński dąb rosnący na boisku piłkarskim oraz węgierski Wielki Platan w Tata.

Więcej o Słowianinie >>>

Głosy na dąb Słowianin można oddawać na stronie http://www.treeoftheyear.org/ lub poprzez stronę www.swietodrzewa.pl do końca lutego.

Mogą Państwo przekazać 1% podatku na sadzenie i ochronę drzew rozliczając się za pomocą Bezpłatnego Programu PIT, który znajduje się na stronie Klubu Gaja lub w deklaracji PIT wpisując KRS: 0000120069.

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku, Newsy, Święto Drzewa, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget