Dobre wiadomości – Chrobry wypuszcza wiosenne pąki

Podpalony w listopadzie ubiegłego roku dąb Chrobry wypuszcza pąki! Dendrolodzy są zachwyceni, mimo iż nie dawali pomnikowi przyrody wielkich szans na przeżycie.  Podpalenia pomników przyrody zdarzały się już wcześniej – 4 lata temu spłonął dąb Napoleon, biorący udział w konkursie Drzewo Roku 2011 Klubu Gaja.

Ponad 750 – letni pomnik przyrody, dąb Chrobry, rosnący w Borach Dolnośląskich w okolicy Piotrowic (województwo dolnośląskie) został podpalony w listopadzie 2014 roku przez nieznanych sprawców. Pusty w środku pień zadziałał jak komin i drzewo zostało poważnie uszkodzone. Dendrolodzy nie dawali drzewu wielkich szans, obawiali się że niebawem obumrze. Niedawno media obiegła informacja że dąb Chrobry wypuścił pąki. Jest to ogromny sukces, oznaczający że drzewo przeżyło. Specjaliści nie wiedzą jednak jak wielka część drzewa została uszkodzona. Obawiają się, że nie do odratowania jest główny, najgrubszy konar Chrobrego.

 Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi. Stosowaliśmy najróżniejsze metody, by pomóc mu odbudować się po pożarze. Najbardziej narażony był środkowy konar. Możliwe, że jest poważnie osłabiony. Trzymamy za Chrobrego kciuki – mówi Jerzy Wilanowski, zastępca nadleśniczego ze Szprotawy. Leśniczy zaznacza jednak, że pierwsze oznaki odrodzenia nie przesądzają o ostatecznym sukcesie.

Dąb Napoleon - zgliszcza, listopad 2010r.To niestety nie pierwszy przypadek podpalenia cennego zarówno przyrodniczo jak i historycznie obiektu. 4 lata temu podpalony został dąb Napoleon, biorący wówczas udział w konkursie Drzewo Roku 2011 Klubu Gaja. Ten 700 letni dąb został uznany za najgrubszy dąb szypułkowy w Polsce. Niestety krótko po tym jak znalazł się w finale, został podpalony przez wandali i doszczętnie spłonął.

Zgłoszenie do konkursu Drzewo Roku 2011 zawierało zdjęcie rosłego dębu, a gdy z fotografikiem dotarliśmy na miejsce gdzie miał rosnąć Napoleon, zastaliśmy zgliszcza – wspomina Jolanta Migdał koordynatorka programu Święto Drzewa – Piękne, stare drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego i należy otaczać je szczególną opieką. Mam nadzieję, że konkurs Drzewo Roku przyczyni się do większej świadomości społeczeństwa i dbałości o żywe pomniki przyrody – dodaje.

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja promuje postawy poszanowania wobec obiektów przyrodniczych jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na rolę drzew w naszym życiu, wzmacnia świadomość społeczną w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy. Już w czerwcu internauci będą mogli głosować na Drzewo Roku 2015.

Więcej informacji >>>

Na zdjęciu dąb Napoleona w Zaborze, ok 700 letnie drzewo zostało podpalone w 2010 roku. Nie udało się go uratować. Fot. Klub Gaja.

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku, Konkursy, Newsy i otagowano jako , , , , , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget