Już dziś ruszyło głosowanie na Drzewo Roku 2015 Klubu Gaja! Które drzewo zwycięży? Któryś z dębów, jodła, sosna, platan, wierzba, jesion, grab czy jabłoń? Wszystko zależy od Was! Drzewo, które uzyska największą liczbę głosów w internetowym plebiscycie zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2015.
Głosować można przez cały czerwiec na www.drzeworoku.pl
Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Drzewa-finaliści zostali wyłonieni spośród 115 zgłoszeń, które napłynęły ze wszystkich polskich województw.
Konkurs zwraca uwagę na rolę drzew w naszym życiu, wzmacnia świadomość społeczną w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy. Wspólnie wyłonimy najważniejsze, najciekawsze, najbardziej lubiane przez społeczności drzewo w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser i senator Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim prof. Jan Miodek.
Finałowa szesnastka:
Aleja Dębów – Kalety (woj. śląskie); relaksacyjna aleja w Truszczycy, w której odbywa się corocznie „Bieg o Laur Złotego Dębu”.
Dąb Bolko – Hniszów (woj. lubelskie); wiekowy dąb, którego imieniny są obchodzone przez okolicznych mieszkańców podczas imprezy o nazwie „Bolkowanie”.
Dąb Dzidek – Sołtysy (woj. opolskie); dąb, który strzeże skarbu leśniczego, jest także inspiracją i gospodarzem dawnej leśniczówki.
Dąb Jan – Gołuchów (woj. wielkopolskie); drzewo pod którym został pobity rekord Guinessa w kategorii ,,Największe zgromadzenie ludzi przebranych za drzewa”.
Dębosław Chrobrek – Wąsosz (woj. dolnośląskie); ukochane drzewo uczniów Szkoły Podstawowej w Wąsoszu.
Dąb Sobieskiego – Ustroń (woj. śląskie); dąb, który zasadzili mieszkańcy Ustronia na pamiątkę przejścia oddziałów króla polskiego Jana Sobieskiego pod Wiedeń.
Dąb Wielkanocny – Janowiec Wielkopolski (woj. kujawsko-pomorskie); drzewo kajakarzy, które rozpadło się na cztery strony świata ale nadal żyje.
Dąb Zbyszko – Woziwoda (woj. kujawsko-pomorskie); dający chorym dzieciom „siłę dębu”.
Grab Jacek – Siedlce (woj. mazowieckie); Atlas z Aleksandrii, pod którym przechadzał się Stanisław August Poniatowski.
Jabłoń Pani Wandy – Konstancin (woj. mazowieckie); magiczna jabłoń, która znalazła się w konkursie w bardzo osobliwy sposób…
Jodła Lasumiła – Baligród (woj. podkarpackie); Matka lasu, bohaterka jednego ze wspomnieńJózefa Pawłusiewicza.
Jesion z Arkadii – Arkadia (woj. łódzkie); drzewo Amora i kultu Rycerza z Ogrodu Romantycznego w Arkadii.
Jesion ze Strońska – Strońsko (woj. łódzkie); drzewo po którym corocznie odbywa się Turniej Rycerski o laur Wójta gminy Zapolice.
Łazarska Wierzba Łącząca – Poznań (woj. wielkopolskie); drzewo z „Ogrodu Łazarz”, który jest pierwszym projektem przywracającym utraconą przyrodę w centrum Poznania.
Platan Cesarz – Cesarzowice (woj. dolnośląskie); platan posadzony ponad 300 lat temu z miłości do przyrody, który zintegrował lokalną społeczność.
Reliktowa sosna z Sokolicy – Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie); 500-letnia sosna rosnąca bezpośrednio nad przepaścią.
Serdecznie zapraszamy do głosowania!
Czytaj więcej o kandydatach >>>
Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska). Partnerzy: Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.
Fot. Klub Gaja/Tomek Pikuła; Dąb Słowianin Drzewo Roku 2014.