Recykling i Upcykling w praktyce

W dniach 18-22 maja 2015 odbyła się pierwsza edycja Festiwalu EKODZIEŁO zorganizowanego przez Klub Gaja. Liczne warsztaty, projekcje filmu „Był sobie las”, debata oraz Dzień Praw Zwierzat, wchodzące w skład Festiwalu odbywały się w miastach województwa śląskiego Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu i Katowicach.

Fwestiwal EKODZIEŁO - zajęcia w Klubie PAPIERNIKHasłem przewodnim pierwszej edycji Festiwalu EKODZIEŁO były słowa: Życie staje się sztuka szanowania tego, co dała nam natura. Podczas całego wydarzenia kulturalnego edukatorzy Klubu Gaja oraz artyści popularyzowali ideę recyklingu i upcyklingu. Przedmiotom uznanym za bezużyteczne, stare a nawet za śmieci uczestnicy warsztatów nadawali nowe życie i nową wartość. Powstało wiele obrazów (z wykorzystaniem starego prześcieradła), elementów wystroju wnętrz (np. kwiaty z plastikowych butelek) oraz innych pięknych przedmiotów.

Warsztaty, takie jak te są interesujące i bardzo ważne dla dzieci. Uczą się one wówczas że ze wszystkiego można coś zrobić, przerobić, nadać rzeczom nowe życie – nawet tym, które przeznaczone są do wyrzucenia. Dla nauczycieli warsztaty te też były cenną lekcją – mogą one wykorzystać recyklingowe i upcyklingowe pomysły w innych grupach w swoich szkołach czy przedszkolach – podsumowuje Liliana Pieńkowska, kierowniczka Klubu Środowiskowego PAPIERNIK przy Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.

Zarówno studenci, uczniowie jak i przedszkolaki ochoczo angażowali się we wszystkie zajęcia. Warsztaty były ciekawe i inspirujące; opiekunowie dzieci deklarowali, że podobne zajęcia będą organizować w swoich placówkach oświatowych, jeden z profesorów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zainspirowany obrazami malowanymi makiem wymyślił tematyczne zajęcia dla swoich studentów.

Debata w Galerii Bielskiej BWAJedną z atrakcji Festiwalu EKODZIEŁO były projekcje, nagrodzonego podczas Planet+ Doc Film Festiwal 2014, filmu Luca Jacqueta „Był sobie las”. Po pokazie w Galerii Bielskiej BWA w debacie o drzewach wraz z Jackiem Bożkiem i Beatą Tarnawą z Klubu Gaja oraz przybyłymi gośćmi, rozmawiał Tadeusz Januchta z Urzędu Miasta Bielsko- Biała.
Na zakończenie Festiwalu EKODZIEŁO w Bibliotece Śląskiej w Katowicach przeprowadzony został Dzień Praw Zwierząt, na którym atrakcje dla dzieci przygotowało Stowarzyszenie Vege Inicjatywa oraz artystka Maria Posłuszna. Tegoroczne obchody Dnia Praw Zwierząt poświęcone były hodowli przemysłowej zwierząt i jej skutkom.
Warsztaty prowadzili artyści i edukatorzy: Maria Posłuszna, Jolanta Knapek, Jakub Stroń, Katarzyna Żaczek, Natalia Bubiak oraz Miłosława Bożek i Katarzyna Chałas z Klubu Gaja.
Partnerami i sponsorami festiwalu EKODZIEŁO byli: Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Sztuki w Cieszynie, Zamek Cieszyn, Galeria Bielska BWA, Dom Kultury w Starym Bielsku, Klub Papiernik w Żywcu, Biblioteka Śląska w Katowicach oraz firmy: Bielskie Zakłady Obuwia Befado i AQUA S.A. z Bielska Białej.

Zobacz pełną galerię na facebook >>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Artykuły, Newsy, Wydarzenia i otagowano jako , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget