INDYJSCY POECI POD LIPĄ I MIT GAI W NAWIE ŚW. JERZEGO

Teatr Sztuk i Klub Gaja zaprosili oleśniczan do czytania drzewom. Wieczorem (17.10.2015), pod starą lipą przy dawnym kościele świętego Jerzego – obecnie cerkwi prawosławnej Zaśnięcia Bogurodzicy w Oleśnicy, zebrała się grupa ludzi. Wśród czytających wiersze – tłumaczka Rabindranatha Tagore wybitnego indyjskiego poety i filozofa. Goście wprost spod lipy udali się do Nawy św. Jerzego gdzie odbył się performance Klubu Gaja, oparty na greckim micie Gai Matki Ziemi.

Pod rozświetloną lipą, w kręgu, czytano m.in. haiku Bosho, pieśń Kabira – indyjskiego mistyka i poety. Niespodziewanie duch i klimat Dalekiego Wschodu przeniknął przestrzeń. R. Tagore’a przeczytała we własnym tłumaczeniu Iwona Szuwalska – tłumaczka m.in. bengalskiego i sanskrytu, dyrektorka szkoły językowej w Oleśnicy. Przez 7 lat mieszkała w Indiach, pracując jako tłumaczka i nauczycielka. Wśród słuchających wierszy była Małgorzata Lipska, radna Miasta Oleśnicy, która angażuje się w ochronę miejskich terenów zieleni. Magiczne było to czytanie…

Przybyłych gości zaproszono do Nawy św. Jerzego na performance Klubu Gaja. Ścieżka Opowieści – Drogi Wojowników Gai Jacka Bożka rozpoczęła się greckim mitem Matki Ziemi  – stwórczyni bogów, herosów, tytanów i gigantów oraz hipotezą Gai i Zemsty Gai – Jamesa Lovelocka. W opowieści opartej na 27-letnim działaniu społeczno-artystycznym Klubu Gaja przeplatały się słowa proroków i poetów, naukowców i filozofów. Były emocje i fakty, życie i przemijanie. Ścieżką Opowieści wędrowała żywa muzyka Włodzimierza Kiniorskiego.

Głos Ziemi odbijał się od ścian Nawy św. Jerzego. Takie nieodparte miałem wrażenie śpiewając i opowiadając z muzyką Włodka. Ścieżka Opowieści o Drodze Wojowników Gai po raz pierwszy zabrzmiała w tak niezwykłym miejscu. Piękny wieczór – podsumował Jacek Bożek, performer.

Spotkanie z Klubem Gaja odbyło się w ramach cyklu GOŚCIE TEATRU SZTUK.

Więcej o Teatrze Sztuk >>> 

MojaOlesnica.pl  – relacja >>> 

Galeria:

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa, Wydarzenia i otagowano jako , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget