Na Straży Drzew – ogólnopolski społeczny monitoring standardów zarządzania drzewami w stolicach województw

Fundacja EkoRozwoju z Wrocławia oraz Klub Gaja zorganizowały w dniu 25.04.2016 r. w sali Benedyktynka Biblioteki Śląskiej w Katowicach dla radnych, urzędników, lokalnych aktywistów, przedstawicieli NGO spotkanie robocze, którego celem była identyfikacja problemów i barier w realnej ochronie drzew w miastach, poszukiwanie inspirujących rozwiązań, nawiązanie współpracy pomiędzy aktywistami a urzędnikami, wzmocnienie kooperacji pomiędzy organizacjami prowadzącymi działania strażnicze.

Fundacja Ekorozwoju z Wrocławia realizuje obecnie cykl spotkań w różnych miastach Polski. Na spotkaniach z udziałem aktywistów lokalnych oraz przedstawicieli urzędów prezentowany jest raport – podsumowanie społecznego monitoringu standardów zarządzania drzewami w największych polskich miastach, w tym Katowicach i Bielsku-Białej.

Na straży drzew. Fot. Klub Gaja.Drzewa są wciąż masowo wycinane w miastach i nie są zastępowane nowymi nasadzeniami:

• W latach 2011-2014 w stolicach województw wycięto łącznie ok. 800 000 drzew (dane szacunkowe w oparciu o średnią z badanych decyzji, liczba może być wyższa). Porównując tę ilość drzew do parku lub dojrzałego lasu otrzymamy powierzchnię ok. 2600 ha. Stanowi to obszar równy połowie rezerwatu ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego, który ma powierzchnię ok. 5700 ha.

• Urząd Miasta Bielsko-Biała w latach 2011-2014 wydał 3646 decyzji zezwalających na wycinkę (szacunkowo na ok. 36 000 drzew – liczone na podstawie średniej krajowej).

• Urząd Miasta Katowice w latach 2011-2014 wydał 3094 decyzji zezwalających na wycinkę (szacunkowo na ok. 30 000 drzew – liczone na podstawie średniej krajowej).

• Jedynie w przypadku 17,3% wydanych przez organy w latach 2011-2014 zezwoleń nakazano nasadzenia zastępcze (!), 7 % wydanych w tym okresie decyzji nie podaje terminu realizacji nasadzeń kompensacyjnych (to jest liczba 960 decyzji).

• Urząd Miasta Bielsko-Biała nie udzielił odpowiedzi na pytanie o liczbę, ale poinformował w rozmowie telefonicznej, iż w większości wydanych decyzji nakazano wykonanie nasadzeń rekompensujących oraz że wszystkie decyzje posiadają datę realizacji.

• Urząd Miasta Katowice nie udzielił precyzyjnej odpowiedzi na pytanie o liczbę, ale poinformował iż w ok. 98% wydanych decyzji nakazano wykonanie nasadzeń rekompensujących oraz że wszystkie decyzje posiadają datę realizacji.

• Nasadzenia zastępcze nie są monitorowane, nie są kontrolowane w terenie (w wielu wypadkach nie przeżywają), powszechną formą kontroli jest pisemne oświadczenie inwestora o dokonaniu nasadzenia (!). Jest to bardzo duży problem, gdyż w obecnej sytuacji w miastach (zanieczyszczenie powietrza, „presja infrastruktury”, zasolenie gleby, etc.) drzewa mają coraz mniejszą szansę na osiągnięcie wieku dojrzałego!

• Urząd Miasta Bielsko-Biała nie udzielił odpowiedzi na pytanie o liczbę przeprowadzonych kontroli, ale poinformował, iż adresat decyzji informowany jest w wydawanym zezwoleniu o obowiązku złożenia pisemnej informacji o terminie i miejscu wykonania nasadzeń rekompensujących oraz złożenia dokumentacji fotograficznej.

• Każdy adresat decyzji informowany jest w wydawanym zezwoleniu o obowiązku złożenia pisemnej informacji o terminie i miejscu wykonania nasadzeń rekompensujących (kontrole nasadzeń mają charakter wybiórczy i przeprowadzane są przy okazji prowadzenia aktualnych postępowań w danym regionie) – Urząd Miasta Katowice.

Więcej informacji: www.fer.org.pl

Na straży drzew – wybrane zagadnienia Bielsko-Biała – pdf >>>>>

Na straży drzew – wybrane zagadnienia Katowice – pdf >>>>>

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Artykuły, Wydarzenia i otagowano jako , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget